Növényvédelem

A kórokozók közül a monília, a gnomónia folyamatos kémiai védekezést igényel, a gutaütés két kórokozója a Pseudomonas syringae és Leucostoma cincta3 ellen az őszi, a közvetlen lombhullás előtti időben történő rezes lemosó permetezés hatásos. A baktérium és gombabetegségek elleni védekezés alapvető fontosságú eseménye a tavaszi lemosó permetezés, melynek időpontja minél jobban közelítse meg a rügypattanást. A lemosó permetezést én külön menetben rézhidroxid és kéntartalmú (Champion, Tiosol) szerrel végzem. A további védekezéseknél, piros bimbós, virágzás kezdete, teljes virágzás, virágzás vége időpontokban alacsony koncentrációban (az ajánlott dózis 25%-a) rézhidroxidos kezelést végzek.

A monília elleni védekezésnek ez a legkritikusabb időszaka. Ha ekkor nem sikerül megfogni, akkor csak a metszőolló következhet. A további kezelések a időjárástól függőek és réz, valamint kéntartalmú szerekkel végezhetők. A monília terjedésének a csapadékos, hűvös időjárás kedvez, ilyen esetben a permetezés nem maradhat el. Amennyiben a monília ellen sikeresen védekeztünk, akkor általában a többi gombabetegség sem okoz gondot, természetesen ez nem azt jelenti, hogy az ültetvény napi felügyelete elhagyható.

A kártevők elleni védelem fő célpontja a keleti gyümölcsmoly, a barackmoly és újabban a kis téli araszoló. Mindhárom kártevő ellen hatásosak a Bacillus thuringiensis kurstaki alapú készítmények (Dipel), illetve kisebb gyümölcsösben a kis téli araszoló ellen a ragasztós hernyóöv.

A szakirodalomban mindhárom faj fejlődésmenete, gradációjának, rajzásának várható időpontja és tartama megtalálható. E támpontok mellett a szex-feromonos csapdázás nem hagyható el a keleti gyümölcsmoly és barackmoly vonatkozásában. Mindkét faj esetében a rajzáscsúcstól számított 8-10. napon permetezni kell. Az egyéb szívó, rágó kártevők gazdasági hatása nálam nem számottevő, de figyelni kell.

A kártevők elleni küzdelemben legfőbb partnereink és segítőink a madarak. Megtelepedésüket mesterséges odúkkal elő kell segíteni.

A gyomnövények elleni védelem a biotermesztésben csak mechanikai lehet. Ma már általánosan elfogadott és megindokolt a sorközgyepesítés. A sorokat azonban művelni kell. Mulcsozóval a sörközök tisztán tartását úgy kell elvégezni, hogy ott a fű és gyom 10-15 cm-nél nagyobbra ne nőjön, ellenkező esetben a pocokveszély fokozódik. A sorokat oldalazó, kitérő talajművelővel, kaszával gyommentesen kell tartani.

A Zamat Farm a növényvédelem során kizárólag a Biokontroll Hungária Kft. által ellenőrzött és engedélyezett szereket használja.

A felhasználható szerek oldalon megtalálható készítményekről a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. egyértelműen kijelenti, hogy azok hatóanyagaik alapján megfelelnek az EU bio rendeletek előírásainak!

Ismerje meg a Zamat Farm termékeit, vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeinken!