Számos a kajszibarack termesztésével kapcsolatos nagyon értékes, használható tudást közvetítő szakkönyv áll rendelkezésre Magyarországon, és több közülük külön foglalkozik a gyümölcs integrált és biotermesztésével. A kajszitermesztő azonban vésse agyába és minden tevékenységével segítse elő a következőt: az ültetvény kondíciójának és egészségi állapotának fenntartása a legfőbb feladat.

Telepítés

A talajvizsgálaton alapuló tápanyagszükségletet maradéktalanul, sőt inkább azt meghaladóan megfelelő mélységben kell a talajba juttatni szerves trágya, mész és műtrágya formájában. A termőterület teljes gyommentességét mechanikai és gyomirtószeres kezeléssel biztosítani kell. Ezekre később ilyen drasztikus módon nem lesz lehetőség. A fajtahasználatot az értékesítési, hasznosítási irány határozza meg, mivel kifejezetten biotermesztésre alkalmas fajta nincs. A telepítést követő évben be kell jelentkezni ellenőrzésre, hogy a három éves átállási idő essen egybe az első értékesíthető termések idejével.

Fiatal ültetvény

A korona kialakításával minden szakkönyv foglalkozik, lényeges, hogy lehetőleg három - öt vázágnál több ne legyen a szellős korona kialakítása érdekében.

Metszés

Csak tavasszal a rügypattanás megindulásakor, de akár még virágzásban, sőt egészen apróterméses állapotig végezhető. Ez nagyobb területen, kifejlett fák esetén – mivel az optimális időtartam 2-3 hét – nagy létszámú metszőt igényel. Ha nem sikerül betartani az időpontot és időszakot, akkor az alakító metszés átcsúszhat a következő évre. A sérült, száraz, beteg részeket azonban mindenképpen el kell távolítani és égetéssel meg kell semmisíteni. A metszőolló fánkénti alkoholos fertőtlenítése erősen javasolt, ugyanis a kajszi gutaütéséért felelős baktérium és gomba szaporító képletei egyik fáról a másikra átvihetők. A sebkezelés elengedhetetlen.

Növényvédelem

Ebbe a tevékenységbe nemcsak a kémiai védekezések, hanem a metszés és talajmunkák is beletartoznak. A metszés témakörénél az eszközök fertőtlenítését, a sebkezelést már említettem. A gutaütésen kívül a másik rettegett betegség a monília, melynek megjelenésekor az egyedüli megoldás a fertőzött hajtások, ágak eltávolítása. Ezt a műveletet a vegetációs időben folyamatosan végezni kell. A talajmunkáknál nagy gondot kell fordítani a törzssérülések elkerülésére, a gutaütés kórokozói ugyanis seben keresztül (akár nyúlrágás útján is) fertőznek.

Tápanyag-utánpótlás

A talaj tápanyagvizsgálata telepítés előtt, valamint az ökológiai célprogramok kapcsán ötévente kötelező, e mellett évente el kell készíteni a tápanyag-utánpótlási tervet. A telepítés előtti tápanyag-utánpótlás fontosságáról szóltam. Ennek megvalósítása esetén 5-6, esetleg 7 évig az ültetvény hiánybetegség tüneteket nem mutat. Az évente készülő tápanyag gazdálkodási tervek számított adatok alapján készülnek, melyek útmutatóul szolgálnak és bizonyos fokú lelkiismeret furdalásra késztetnek. Az igazi figyelmeztetést a levélanalízisek adatai adják, melyek alapján a tápanyag-utánpótlás elmaradása már gazdasági károkat okoz. A kajszinál elsősorban káliumhiány és különböző nyomelemek hiánya jelentkezik. Ezek a tápanyagok engedélyezett szerekkel pótolhatók részben talajon, részben levélen keresztül.

Betakarítás

A kajszi betakarítása lényegesen eltér a többi gyümölcs betakarításáról, mivel az egyes gyümölcsök optimális szedési időpontja 1-2 nap. Természetesen ezt csak megközelítőleg tudjuk biztosítani úgy, hogy egy-egy fajtát legalább három, de inkább négyszeri szedéssel takarítunk be, gyakorlatilag folyamatos színelő szedéssel. Ez egyszerre sok munkaerőt és átgondolt szervezést, folyamatos jelenlétet, ellenőrzést igénylő munka. A kíméletes szedés követelményének teljesítéséhez szedőállványok használata elengedhetetlen. Az aznapi szedést hűtőtároló hiányában lehetőleg azonnal, de legkésőbb másnap reggel el kell szállítani.

Gépesítettség, eszközellátás

A kajszibarack termesztése megköveteli az azonnali beavatkozás lehetőségéhez szükséges erő- és munkagép-kapacitás biztosítottságát: a minimális géppark egy erőgépből és hozzá permetező, mulcsozó, sorközművelő eszközökből áll. Szedőállványok, göngyölegek, vízkivételi hely, napi leszedett mennyiség tárolásához elegendő szín ugyancsak szükséges. A kajszi termesztése a csonthéjasok között a legkockázatosabb vállalkozás, melyet a viszonylag könnyebb eladhatóság ellensúlyoz.

Ismerje meg a Zamat Farm termékeit, vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeinken!